Pzt. - Cmt. 8.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Karşıyaka Mah. Gazi Bulvarı
No: 195 Kepez/ANTALYA

Sibirya Sarı Çam Kereste

İTHAL SİBİRYA ÇAMI VE LADİN KERESTE

Rusya’dan ithal edilen Sibirya çamı, yapısı itibari ile yumuşak bir yapıya sahip olduğu için fabrika da çeşitli işlemler sırasında bu özelliği ile kolay şekil alır ve diğerlerine nazaran daha kolaylık sağlar. Genel olarak adı itibari ile Rusya’nın Sibirya bölgesinde ve Bulgaristan’ın bazı bölgelerinde yetiştirilmektedir.

İnsanların günlük yaşamının her anında ihtiyaç duyduğu ağaçtan yapılma eşyalar neredeyse bu ihtiyaçların temelini kapsamaktadır. Eskiden el işçiliği ile yapılan bu hizmet teknolojinin gelişmesi ile bu sektör de fabrikasyon yapısına dönmüş ve bu alanda üretim yapılmasına dönmüştür. Ladin kereste ise birçok sektör de kullanıma elverişli olması ve kolay şekil alabilen hafif yapısıyla sıkça tercih edilmektedir.

Sibirya Çamı ve Ladin Kereste Özellikleri

Rusya’nın Sibirya bölgesinde yetişen bu ağaç türü yapısı itibariyle birçok sektörde kullanıma uygundur. Yumuşak bir yapıya sahip olması kolay hükmedilir olmasına yol açmıştır. Ülkemizde iç mimaride, ev içi merdiven yapımında ve lambri imalatında kullanılan bu tür maliyetleri itibari ile de kolaylık sağlamaktadır. Yetişkin Sibirya çamlarının boyu yaklaşık olarak 40 metreyi bulmaktadır. Tutkalı kolay tutabilen ve vida geçirme konusunda zorluk çıkarmaması da başlıca özelliklerindendir. Kendi içerisinde de sınıflara ayrılan bu tür türüne göre de fiyat sınıflandırılması vardır.

Ladin kereste ise yapısı itibariyle çok hafif bir ağaç türüdür. İşleme kolaylığı nedeni ile bu alanda imalat ve üretim yapan firmalar tarafından çokça tercih edilmektedir. Ladin kereste, yapısı itibariyle rutubete dayanıklı olması ve haşerelere dayanıklı olması ile en çok tercih edilenler arasındadır. Neme dayanıklılığın gerektirdikleri koşullarda rahatlıkla kullanılabilme özelliği de vardır. Üretim de hem kaliteyi hem de ekonomik olmayı amaçlayan üreticiler için ladin kereste birebir tercih olabilmektedir.

Sibirya Çamı ve Ladin’in Neden Kullanılır?

Ülkemizde üretimi sağlanan diğer ağaç türleri yapıları bakımından çok sert olduğu için imalat ve üretim sırasında daha kırılgan ve işlemesi zor olabilmektedir. Ayrıca bu doğrultuda maliyetleri de doğru orantılı olarak artmaktadır. Ancak Sibirya çamı ve Ladin kereste gerek kolay işlenebilirlik gerekse ekonomik maliyetleri açısından daha avantajlı konuma gelmektedir. Bu yüzden ülkemizde ağaç işleyip üretim yapan firmalar ithal yola başvurmaktadır. Kullanılan alanlara da çok iyi uyum sağlayan bu ağaç türleri kolay şekil almasıyla her türlü alan da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Her iki ağaç türünün taşıdıkları özellikler bakımından tercih edilmesi hem yapılan işte kolaylık hem de mali avantaj sağlamaktadır. Kullanıldığı alanlar da işlenmesi bakımından kolaylık sağlanması ve çeşitli koşullarda sağlamlık göstermesinden ötürü tercih edilebilirlik oranı daha yüksek olmuştur. Ülkemizde gelişen ahşap iç ve dış yapılanma da bu tür ekonomik ve kalite farkı sağlayan ürünler üretim yapan firmalar açısından gayet elverişli olmaktadır.

DETAYLI BİLGİ

Menşei:
Rusya, Sibirya
Uzunluk:
6m, 4m, 3m, 2,2m
Ölçü:
6m(2x9,5 - 4x10 - 4x13 - 4x15 - 4x20 - 5x15 - 5x20) / 4m(7,5x7,5 - 4x10 - 4x13 - 4x15 - 4x17,5) / 3m(2x9 - 2x13,5 - 4x15) / 2,2m(2x9 - 5x20)
Sınıfı:
1. ve 2. sınıf
Kuruluk:
Fırınlı, Fırınsız