Pzt. - Cmt. 8.00 - 18.00
Pazar KAPALI
Karşıyaka Mah. Gazi Bulvarı
No: 195 Kepez/ANTALYA

İnşaatlık Kereste

İNŞAATLIK KERESTE

İğne yapraklı ağaç grubundan olan kızılçam, Türkiye’de ege bölgesinin iç kesimlerinde ve güneyinde yetişiyor. Ülkede Marmara, Karadeniz sahilleri, Yeşilırmak, Kızılırmak, Kıbrıs ve Girit adalarında da yetişebiliyor. Neredeyse Akdeniz bölgesinin tamamında yer alan bu ağaç türü çeşitli alanlarda yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Yurt dışında ise Avrupa’nın doğusunda yetişiyor.

Kızılçam kereste, karaçam ve sarıçam gibi ağaç türlerinden yapısı bakımından sert olduğu için bu iki ağaç türünden ayrılıyor. Türkiye’de sarıçam, Halep çamı, kızılçam ile fıstık çamı gibi 5 farklı tür bulunuyor. Doğu Akdeniz bölgesinde bu ağaç türünün yaklaşık 20-25 metre kadar uzunluğunda olanları yer alıyor. Türkiye’de tahminen 3.729.866 hektar saf kızılçam ormanı olduğu biliniyor.

Özellikleri

En fazla Akdeniz bölgesinde yetişen kızılçam kereste türü sıcak ve kurak iklimlere dayanıklıdır. Ayrıca farklı cins topraklarda hızlı bir şekilde büyüme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte deniz seviyesinden yaklaşık 1300 ile 1650 metre yüksekliğe kadar yayılım gösteriyor. Yeni oluşan sürgünlerinin kırmızı renge sahip olmasından dolayı adı buradan geliyor. Kayalık alanlarda, zayıf toprak alanlarında ve kireçli yapılarda yetişme durumu olduğu gibi balçıklı özelliğe sahip topraklarda verimli gövde yapısı oluşturuyor. Derinleri kazık kök yapısını içeriyor.

Kullanım Alanları

İnşaat, açık mekan, iç ve dış dekorasyon sektörleri için son derece tercih edilebilir özelliklere sahiptir. Cilalanma ve rendelenme bakımından hem kullanıcısı hem de uygulayıcısına zevkli bir iş deneyimi ve alan sunan kızılçam kereste ürünü kullanıldığı sektörlerde uygun fiyatı ve sağlamlığı sebebi ile ön planda yer alıyor. 1,8-10 cm arasında kalınlığa sahip olan kızılçam kerestelerin genişlikleri 8-20 cm, boyları da 200 ile 400 cm arasında değişiyor. Bunun dışında fırınlama veya açık hava da kurutulduktan sonra satış için kullanıma hazır hale geliyor. İthal edilen benzerlerine göre oldukça ekonomik olması satıcı ve alıcıya büyük avantaj sağlıyor.

Karaçam ve Diğer Kereste Türü Kullanım Alanları

Türkiye’de tıpkı kızılçam kereste gibi ciddi bir kullanım oranına sahip olan karaçam, Marmara bölgesinde yetişiyor. Karaçam kereste sarıçama nazaran daha sert ve koyu renklidir. Dekorasyon, iç doğrama ve tüm kapalı mekan işlerinde kolaylıkla kullanılabilen bir ağaç türüdür. Ülkede bolca bulunmasından dolayı genel olarak bu ürün için stok konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor. Bunların dışında Amerikan tahtası, Finlandiya çamı ve inşaat kerestesi gibi farklı ürün olan keresteler, yine aynı şekilde değişik alanlarda değerlendirilebiliyor. İç mekan işlerinde sarıçam tercih edilirken, dış cephe kaplamada Amerikan tahtası kullanılıyor. Zemin ve duvar kaplamaları için Finlandiya Çam kerestesi kullanımı uygundur.

Kereste Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tüm keresteler çeşitlerine göre farklı alan ve sektörlerde kullanılabiliyor. Özelliği, kalitesi ve kullanım amacına göre keresteler sınıflara ayrılabiliyor. Mesela; inşaat kerestesi olarak kullanılmak üzere hazırlanan vasıfsız keresteler mobilya üretiminde kullanılamaz. Yani ihtiyaca göre kullanılacak kereste çeşidi farklılık gösterebilir. Bu yüzden doğru ürünü tercih edip etmeme konusunda endişeye düşmemek ve karar vermek için uzman kereste ustalarından doğru bilgiler almak gerekiyor.

DETAYLI BİLGİ

Menşei:
İnşaatlık kereste
Uzunluk:
3m, 4m
Ölçü:
3m(5x10 - 10x10) / 4m(5x10 - 10x10)
Sınıfı:
1. ve 2. sınıf
Kuruluk:
Fırınlı, fırınsız